<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=271489683739696&ev=PageView&noscript=1" /> <img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=1950527338573380&ev=PageView&noscript=1" />

Moje porady

Dieta jednoskładnikowa

Dzień dobry! Czy dieta jednoskładnikowa, np. arbuzowa jest zdrowa i czy mogę ją bezpiecznie stosować?

Największą wadą diet jednoskładnikowych jest niedobór wielu składników pokarmowych niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zawierać różnorodne produkty ze wszystkich grup produktów zamieszczonych w piramidzie zdrowego żywienia. Dieta oparta na jednym składniku pokarmowym nie dostarczy wszyskich potrzebnych witamin i minerałów a długo utrzymujące się niedobory pokarmowe mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Dodatkowo diety jednoskładnikowe są trudne do utrzymania ze względu na monotonię jadłospisu i niską kaloryczność.

Diety niskokaloryczne

Witam, od 2 miesięcy jestem na diecie, spożywam ok 1000 kcal i nie widzę żadnych efektów. Waga stoi w miejscu, czy powinnam zmniejszyć kaloryczność?

Niestety bardzo restrykcyjne ograniczenie jedzenia- diety bardzo niskokaloryczne najczęściej nie przynoszą pożądanych efektów a dodatkowo mogą również znacznie pogorszyć stan zdrowia.
Zmniejszenie kaloryczności diety poniżej podstawowej przemiany materii jest najmniej skuteczną oraz najgorszą metodą odchudzania. Zbyt niska podaż kalorii przestawia nasz organizm na tryb "oszczędzania energii" przez co spowalnia on przemianę materii a to zwiększa tendencję do tycia. Należy pamietać, że jedynie pożywienie może przyśpieszyć nasz metabolizm a dobrze zbilansowania dieta potrafi go jeszcze bardziej "podkręcić".
Spowolnienie metabolizmu przez głodówkę bardzo szybko prowadzi do efektu jo-jo. Po okresie głodzenia nasz organizm pracujący w trybie "oszczędzania energii" odłoży nawet niewielką ilość pożywienia budując kolejne zapasy pod postacią tkanki tłuszczowej.
Dodatkowo dieta głodówkowa jest zazwyczaj dietą bardzo niedoborową. W wyniku niedoborów pokarmowych zaczynamy tracić masę mięśniową przez co nasza sylwetka staje się mniej jędrna i traci estetyczny wygląd.

Słodycze- kiedy jeść?

Witam, moim największym problemem są słodycze. Staram się je ograniczać jednak od czau do czasu nachodzi mnie na nie ogromna ochota i pozwalam sobie na parę kostek czekolady. Czy istnieje jakaś pora albo moment kiedy najlepiej jeść słodycze?

Każdy od czasu do czasu a ochotę na coś słodkiego. Najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest częste i systematyczne spożywanie słodyczy. Zjedzenie raz na dwa tygodnie nawet jednej tabliczki czekolady na raz jest mniej szkodliwe niż spożywanie jednego paska codziennie. Nie jest zalecane spożywanie słodyczy pomiędzy posiłkami lub na pusty żołądek. Jeżeli mamy ochotę na coś słodkiego to najlepiej zrobić to po posiłku.

POKAŻ